Zapisałeś swoje dziecko na terapię SI i zastanawiasz się, jak będzie ona wyglądała, gdzie będą odbywały się zajęcia? A może nie wiesz na czym polega terapia SI? W naszym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia.
Czym jest integracja sensoryczna?
Integracja sensoryczna to prawidłowe organizowanie napływających do organizmu bodźców. Pochodzą one z nadrządów zmysłów człowieka (smak, węch, wzrok, dotyk, równowaga, słuch). Jeśli których z tych zmysłów jest nieprawidłowo integrowany, mówimy wtedy o zaburzeniach integracji sensorycznej. Nieprawidłowa integracja zmysłów może być uciążliwa zarówno dla samego dziecka, jak i otoczenia. Dlaczego? Zastanawiamy się np. dlaczego nasze dziecko nieustannie się potyka, czerpie przyjemność z przeciskania się przez różnorodne przejścia, szuka mocnego uścisku, śmieje się, gdy inne dziecko go uderzy. Te sygnały mogą świadczyć o zaburzeniu integracji sensorycznej. Wówczas niezbędna okazuje się terapia SI. Zaburzenia SI diagnozowane są najczęściej u dzieci będących w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Jak w każdym przypadku, również i w zaburzeniach integracji sensorycznej niezmiernie ważny jest czas. Warto nie odkładać wizyty u specjalisty, gdy zauważymy u dziecka niepokojące nas zachowania.
Co powinno zaniepokoić rodzica?
Jako rodzic, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na zachowanie naszego dziecka. Jeśli wiec zauważysz, że Twoje dziecko jest nadwrażliwe na dotyk, drażnią go metki w ubraniach, unika zabaw w piaskownicy, nadwrażliwe na dźwięki, nieustannie się potyka lub przewraca – skonsultuj się z terapeutą integracji sensorycznej. Co jeszcze powinno Cię zaniepokoić? Wzmożona ostrożność u dziecka, reagowanie strachem/lękiem, nieustanne pobudzenie, zdenerwowanie, popychanie innych dzieci, rzucanie w nich zabawkami – to również są sygnały, które mogą świadczyć o tym, że dziecko powinno zostać skonsultowane przez specjalistę SI. Także wybiórczość pokarmowa kwalifikuje Twoją pociechę do udania się na pierwszą wizytę i diagnozowanie w kierunku zaburzeń integracji sensorycznej.
Terapia SI – jak wygląda w praktyce?
Terapia SI w praktyce opiera się przede wszystkim na zabawie. Pozwala to dziecku w sposób naturalny wykonywać wszystkie prezentowane mu ćwiczenia. Dodatkowo nie jest to dla niego coś, co kojarzy się z brakiem przyjemności, przymusem. Spotkania z terapeutą dziecko kojarzy ze swobodną zabawą, co z kolei wiąże się z tym, że chętniej przychodzi i uczestniczy w terapii. W ćwiczeniach takich wykorzystywane są m.in. baseny z piłeczkami, światło, materace, drabinki wspinaczkowe, akcesoria do ćwiczenia równowagi. Wszystko po to, by odpowiednio stymulować poszczególne zmysły dziecka. Najważniejszy w terapii jest jednak czas. Im szybciej nasze dziecko znajdzie się pod opieką fachowca, tym szybciej zaobserwujemy zachodzące w nim zmiany.
Gdzie najczęściej prowadzi się terapię SI?
Zastanawiasz się, gdzie odbywa się terapia SI? Spieszymy z odpowiedzią. Terapia taka może być prowadzona w specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach. Ważne jest to, by były one odpowiednio przygotowane do w pracy z dziećmi z zaburzeniami integracji sensorycznej. W sali takie powinno znajdować się odpowiednie oświetlenie, a także sprzęt niezbędny do ćwiczeń. Sale takie znajdują się w różnych ośrodkach medycznych. Czasem są to prywatne gabinety. Dodatkowo, by wspomóc dziecko w ćwiczeniach, kącik sensoryczny można przygotować w swoim domu. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakiej intensywności ćwiczeń wymaga nasza pociecha.
Zapisz się na wizytę do terapeuty SI
Wiesz już gdzie się odbywa i jak wygląda terapia SI. Nadszedł czas na wykonanie kolejnego kroku! Zadzwoń do nas i umów swoje dziecko na pierwsze spotkanie. Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania. Zadbają także o odpowiednią diagnozę, a także poprowadzą optymalną terapię dla Twojej pociechy. Nie zwlekaj i zadzwoń już dziś. Umów się na pierwsze spotkanie w dogodnym dla Ciebie terminie.