Zastanawiasz się w jaki sposób terapia SI prowadzona w domowym zaciszu może wspomóc tę prowadzoną w gabinecie? W jaki sposób wspomagać dziecko, by proces terapeutyczny przyniósł oczekiwane rezultaty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy.
Terapia SI – postaw na zmysł równowagi!
Terapia SI prowadzona w zaciszu domowym wcale nie musi być nudna. W jaki sposób wspomagać dziecko? Zaproponuj mu ćwiczenia, które będą wspierały jego zmysł równowagi. Wśród proponowanych ćwiczeń znajdziesz m.in.:
- bociana – dziecko ma za zadanie utrzymać się jak najdłużej na jednej nodze;
- chodzenie na linie – przed tym ćwiczeniem musisz nieco przygotować otoczenie. Naklej na podłodze w linii prostej taśmę – zadaniem dziecka jest po prostu chodzenie po niej;
- bieg – możesz w tym celu wykorzystać poduszki, z których ułożysz tor;
- bujanie się np. w kocu – do tego ćwiczenia potrzebujesz drugiej osoby. Każde z was trzyma koc, dziecko jest umieszczone w środku. Następnie bujacie kocem.
Oczywiście to tylko wybrane propozycje zabaw i ćwiczeń. Pamiętaj o tym, by dziecko nie wykonywało ich z przymusu, a dla zabawy.
Czucie głębokie również jest ważne
Jakie jeszcze ćwiczenia wykonywać, by terapia SI miała swoją ciągłość również poza gabinetem? Skup się na ćwiczeniach wspomagających tzw. Czucie głębokie. Wśród najczęściej proponowanych zabaw możesz odnaleźć:
- przeciąganie linii wraz z dzieckiem;
- zabawa w posąg – zadaniem dziecka jest pozostanie nieruchomym posągiem. Druga osoba stara się go „przestawić”;
- turlanie się może być w kocyku lub jeśli pogoda pozwala np. z jakiejś niewielkiej górki;
- zabawa w naleśnik – zawijanie dziecko w koc;
- wspólne przepychanie się plecami;
- bitwa na poduszki.
Oczywiście w czasie tych zabaw należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo naszych pociech.
Terapia SI – układ dotykowy
W tego rodzaju ćwiczeniach nie można zapomnieć o tych, które stymulują układ dotykowy. Jego prawidłowe działanie jest również bardzo ważne. Możesz to robić poprzez następujące ćwiczenia:
- rysowanie po plecach dziecka palcem różnorodnych wzorów, następnie pociecha odgaduje co to takiego;
- tworzenie gniotka – można do tego wykorzystać balonik, mąkę ziemniaczaną i różne ozdoby;
- malowanie farbami z wykorzystaniem stóp lub dłoni – dodatkowo farbę można zmieszać np. z kaszą, ryżem czy piaskiem;
- własna ścieżka sensoryczna – do jej zrobienia możesz wykorzystać kawałki drewienka, na które nakleisz fragmenty gąbki, zakrętek, guziki, kamienie i inne rzeczy o ciekawych fakturach.
- kąpiel połączona z zabawą – do wanny wsyp kaszę lub ryż, zachęcaj by dziecko używało gąbek o różnej fakturze;
- pudełko dotykowe – znajdź dowolne pudełko i umieść w nim przedmioty. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, jakiego aktualnie przedmiotu dotyka.
Pamiętaj, że w czasie wykonywania tych wszystkich ćwiczeń najważniejsza jest dobra zabawa.
Terapia SI – pamiętaj o diagnozie
Terapia SI nie może się rozpocząć dopóki Twoje dziecko nie otrzyma odpowiedniej diagnozy. Jeśli jeszcze jej nie masz, zgłoś się do naszych specjalistów. Możesz z nami skonsultować również wybrane ćwiczenia, które chcesz wykonywać z dzieckiem w domu. Zadzwoń do nas i umów się na wizytę. Czekamy właśnie na Ciebie.