Zastanawiasz się czym jest terapia słuchowa Johansena? Kto może z niej skorzystać i jakie przynosi efekty? Czy jest ona optymalną formą wsparcia dla każdego dziecka? Odpowiedzi na te pytania staraliśmy się zamieścić w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z nim.
Terapia słuchowa Johansena – czym jest?
Terapia słuchowa Johansena, nazywana również indywidualną stymulacją słuchową, stawia sobie za cel poprawę w zakresie przetwarzania bodźców słuchowych. Skierowana jest do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, którzy doświadczają trudności w mówieniu, słuchaniu i pisaniu. Dziecko, które doświadcza trudności w przetwarzaniu słuchowym ma również problem z adekwatnym różnicowaniem dźwięków oraz zlokalizowaniem ich źródła. Ponadto nie potrafią zrozumieć wzorców mowy, czy też mowy zniekształconej, w hałasie. Jakie niesie to konsekwencje? Dziecko doświadcza trudności w zakresie rozwoju mowy, artykulacji, uczeniu się, koncentracji uwagi, czytaniu czy tworzeniu prac pisemnych i ustnych.
Terapia słuchowa Johansena
Jest to terapia wspomagająca leczenie zaburzeń mowy, a także dysleksji. Opiera się na szczegółowej diagnostyce słuchu, lateralizacji oraz uwagi słuchowej. Następnie specjalista przygotowuje indywidualny program słuchowej stymulacji. Przyjmuje on formę muzyki, która skomponowana jest w taki sposób, by obejmowała swoim zakresem różnorodne częstotliwości wspierające stymulację. Co ciekawe, wystarczy już 10 minut dziennie słuchania wspomnianej muzyki. Postępy kontrolowane są co 4 – 8 tygodni. Wszystko uzależnione jest od wieku dziecka. Każdorazowo pociecha otrzymuje nową płytę z nagraniami programu terapeutycznego. Terapia trwa zwykle od 6 do 10 miesięcy.
Dla kogo przeznaczona jest ta forma terapii?
Terapia słuchowa Johansena skierowana jest zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Są to najczęściej osoby, które mają diagnozę:
- opóźnionego rozwoju mowy;
- zaburzeń ze spektrum autyzmu;
- ADHD;
- dziecięcego porażenia mózgowego bądź inne uszkodzenia neurologiczne;
- zaburzeń koncentracji uwagi;
- niedosłuchu;
- nadwrażliwości lub niedowrażliwości dźwiękowej;
- udaru niedokrwiennego;
- zaburzeń głosu i mowy.
Są to również osoby, które mają trudności w nauce języków obcych, a także w rozumieniu i zapamiętywaniu poleceń i instrukcji. Jak widzisz dziecko boryka się z trudnościami w wielu obszarach. Dlatego też niezmiernie ważne jest, by otrzymało odpowiednie wsparcie. Dzięki temu jakość jego życia znacząco wzrośnie.
Jakie efekty przynosi terapia słuchowa Johansena?
Terapia słuchowa Johansena wspiera funkcjonowanie centralnego przetwarzania słuchowego. Czy wspomniana terapia przynosi oczekiwane rezultaty? Oczywiście. Poprawia nie tylko przetwarzani słuchowe. Usprawnia również koncentrację, czytanie, rozumienie mowy. Wspomaga artykulację dziecka oraz umiejętności komunikacyjne. Pozytywnie wpływa także na samoocenę dziecka. Hamuje napięcie mięśniowe, wpływając tym samym na postawę ciała. Usprawnia motorykę, koordynację ruchów i zdolność do utrzymywania równowagi. Jeśli maiłeś jakieś obawy, czy terapia ta działa, to możesz być spokojny. Działa. Jednak musisz pamiętać, że jest potrzebny czas oraz systematyczność, by zobaczyć pierwsze efekty.
Terapia słuchowa Johansena – umów się na spotkanie
Poznałeś już nieco zagadnienie, jakim jest terapia słuchowa Johansena. Wiesz kto może z niej skorzystać. A także jakie korzyści przynosi ona dziecku. Pamiętaj, że kluczową rolę odgrywa w tej sytuacji czas Twojej reakcji. Dlatego też, jeśli dostrzegasz niepokojące symptomy, nie zwlekaj. Im wcześniej Twoje dziecko otrzyma pomoc, tym lepiej. Zadzwoń do nas. Wybierz dogodny dla siebie termin na pierwszą konsultację. Wspólnymi siłami zadbamy o optymalne wsparcie Twojego dziecka.