Chcesz zapisać swoje dziecko na zajęcia logopedyczne? Zastanawiasz się, w jaki sposób powinny przebiegać? Jakie mogą być wskazania do podjęcia tego rodzaju terapii? Co w tej formie pomocy jest kluczowe? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Zajęcia logopedyczne na lepszy start
Gdy myślimy o terapii logopedycznej od razu przychodzą nam na myśli rożne zaburzenia mowy. Czy tylko te dzieci mogą brać udział w zajęciach logopedycznych? Nie. Zajęcia takie zaleca się np. dzieciom z postawioną diagnozą zaburzeń ze spektrum Autyzmu czy zespołem Downa. Do logopedy zgłaszają się także dzieciaki, które nie wypowiadają poprawnie określonej głoski lub mają trudności z jąkaniem.
Kiedy terapia logopedyczna jest wskazana?
Przede wszystkim zajęcia logopedyczne mają na celu skorygowanie pojawiających się nieprawidłowości w komunikowaniu się dziecka. Specjalista w czasie spotkań w tym celu wykorzystuje różnorodne zabawy i ćwiczenia. Wskazaniem do podjęcia terapii logopedycznej są: jąkanie się, opóźniony rozwój mowy, wada wymowy, czy też niedosłuch.
Dziecko nie mówi, a powinno? Idź do logopedy
Jedną z najczęstszych obaw, jakie mają rodzice dwu i trzylatków, to rozwój mowy. Często zdarza się, że dzieci w tym wieku nie mówią. Wówczas od znajomych czy rodziny można usłyszeć pokrzepiające słowa. Wśród nich usłyszymy: „Nie martw się, ja też późno zaczęłam mówić”, „Spokojnie, ma jeszcze czas”. Oczywiście, może zdarzyć się tak, że będzie to proste opóźnienie mowy, które będzie można skorygować wykonywaniem prostych ćwiczeń w domowym zaciszu. Mimo to, w każdej tego typu sytuacji należy udać się na konsultację do specjalisty.
Jąkające się dziecko
Zajęcia logopedyczne, jak już wcześniej wspominaliśmy, skierowane są do jąkających się dzieci. Pamiętaj o tym, że jąkanie się jest trudnością, z którą logopeda bardzo szybko się upora. Jeśli jednak na własną rękę będziesz się starał pomóc dziecko, nawyk ten może się nasilić.
Zajęcia logopedyczne – dziecko z niedosłuchem
Bez wątpienia jest to sytuacja, w której logopeda staje się nieodłącznym elementem układanki terapeutycznej. Co ważne dzieci, które mają zdiagnozowany niedosłuch, ćwiczące z logopedą regularnie, sprawniej komunikują się z otoczeniem. Jeśli mowa już o dzieciach z trudnościami, to warto wspomnieć także o np. mających wady wrodzone (rozszczep wargi).
Wady wymowy
To o czym powinieneś wiedzieć to fakt, iż u dzieci może wystąpić wiele rożnych wad wymowy. W każdym z jej rodzajów ważna jest odpowiednia opieka logopedyczna. Pamiętaj, że wada wymowy utrudnia dziecku prawidłową komunikację z otoczeniem. Jednak nie tylko. Może obniżyć jego samoocenę i utrudnić kontakty rówieśnicze lub wręcz uniemożliwić ich nawiązywanie. Niektóre rodzaje wad wymowy np. seplenienie bardzo łatwo można przepracować. Ważna jest jednak ścisła współpraca na linii logopeda – dziecko – rodzic.
Od czego uzależniony jest czas trwania zajęć logopedycznych?
Zastanawiasz się, jak długo będzie trwała terapia Twojej pociechy? Wszystko zależy od tego, z jakimi trudnościami zmaga się dziecko. Dodatkowo ważna jest również regularność w uczęszczaniu na zajęcia logopedyczne i wykonywaniu ćwiczeń w domu. Terapia logopedyczna każdorazowo przyjmuje formę zabawy. Logopeda wykorzystuje w tym celu przeróżne rzeczy, jak np. słomki, bańki mydlane czy piórka. Im atrakcyjniejsze zajęcia, tym dziecko z chęcią będzie w nich uczestniczyło.
Umów się na wizytę już dziś
Zajęcia logopedyczne mają szerokie grono odbiorców. Ważne, by w momencie pojawienia się niepokojących sygnałów, niezwłocznie udać się do logopedy. Takie spotkanie pomoże Ci rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Specjalista doradzi Ci, jakie ćwiczenia możesz wykonywać z dzieckiem w domu, by wspomóc rozwój jego mowy. Dlatego też nie zwlekaj i umów się na spotkanie już dziś. Nasi specjaliści czekają właśnie na Ciebie i Twoje dziecko. Zadzwoń i wybierz dogodny dla siebie termin. Nie zwlekaj. Pamiętaj, że czas działa na niekorzyść dziecka. Im dłużej pozostanie bez fachowej pomocy, tym trudniejsza będzie terapia. Dlaczego? Nieprawidłowy wzorzec mowy zostanie utrwalony.