Chcesz kontynuować ćwiczenia logopedyczne w domowym zaciszu? Szukasz pomysłu i podpowiedzi, w jaki sposób to zrobić? W naszym najnowszym artykule przygotowaliśmy kilka propozycji, z których Twoja pociecha powinna być zadowolona. Zapraszamy do lektury.
Ćwiczenia logopedyczne – w jaki sposób wspomagać dziecko w domu?
Proponowane przez nas ćwiczenia logopedyczne zalecamy wykonywać po konsultacji z logopedą. Zawsze warto upewnić się, jakiego rodzaju pomocy potrzebuje Twoja pociecha. Zastanawiasz się, kiedy udać się do logopedy? Pisaliśmy o tym w naszym artykule.
Na czym powinny skupiać się ćwiczenia, które zaproponujesz dziecku w domu? Przede wszystkim na wspieraniu motoryki (dużej oraz małej), słuchu dziecka, jego artykulacji oraz oddechu. Wykonując z dzieckiem ćwiczenia logopedyczne w domu pamiętaj, by były one atrakcyjne dla dziecka i stanowiły dla niego zabawę, a nie przykry obowiązek.
Ćwicz prawidłową artykulację!
Ćwiczenia logopedyczne warto rozpocząć od tych skupiających się na artykulacji. W prawidłowej wymowie dziecka kluczową rolę odgrywa sprawny aparat artykulacyjny. W ćwiczeniach skup się zatem na pracy podniebienia, warg i języka. Wśród proponowanych przez nas ćwiczeń możesz wykonywać np. uwielbiane prze dzieci puszczanie baniek mydlanych. Oczywiście nie zapomnij, że to pociecha ma poprzez dmuchanie stworzyć bańkę. Maluchy uwielbiają wszelkiego rodzaju wygłupy. Zaproponuj swojemu dziecku liczenie zębów z użyciem języka, głośne śmianie się lub ziewanie. Gwarantujemy przy tym ogrom śmiechu i dobrej zabawy. Aparat mowy można ćwiczyć wysyłając całusy lub cmokając.
Ćwiczenia logopedyczne – zapanuj nad oddechem
Kolejną propozycją ćwiczeń są te, skupiające się na oddechu. Jest on, zaraz po prawidłowym funkcjonowaniu języka i podniebienia, ważnym elementem składowym poprawnej mowy. Zabawy oddechowe w pierwszej kolejności zalecane są tym dzieciom, które np. oddychają przez usta. Jakie to mogą być ćwiczenia? Do zabawy możesz wykorzystać słomki i lekkie przedmioty. Z ich wykorzystaniem będziecie się świetnie bawić. Za pomocą słomki dziecko ma np. przesunąć przedmiot z miejsca na miejsce lub dmuchając w niego, utrzymać go w powietrzu. W domowym zaciszu można również dmuchać w wiatraczek.
Ćwiczenia obejmujące słuch
Jak już wspominaliśmy, ważne jest również ćwiczenie słuchu u dzieci. Prawidłowe rozróżnianie podobnie brzmiących głosek jest przecież ważną umiejętnością w nauce wymowy. Słuch fonemowy jest również ważny w czasie nabywania umiejętności pisania ze słuchu, czytania, uczenia się na pamięć wierszyków czy powtarzania długich wypowiedzi. Chcąc usprawnić słuch fonemowy dziecka możesz zaproponować mu zabawę w zgadywanie „jaki przedmiot wydaje ten dźwięk?”. Pobawcie się w wyszukiwanie rymów, zagrajcie w domino głoskowe.
Ćwiczenia logopedyczne – usprawnij motorykę małą
Podczas wykonywania ćwiczeń logopedycznych w domu nie może zabraknąć tych, obejmujących motorykę małą. Sprawne dłonie wspomogą prawidłową wymowę. Co mają ze sobą wspólnego? Ośrodek mowy w mózgu znajduje się nieopodal tego, który odpowiada za motorykę małą. Wykonując precyzyjne ruchy dłońmi (palcami), angażujemy struktury mózgowe w pobliżu tych odpowiedzialnych za rozwój mowy. W jaki sposób ćwiczyć ręce? Poprzez rysowanie, lepienie z plasteliny, wycinanie. Starsze dzieci mogą np. podjąć się nauki szydełkowania lub wyplatania.
Ćwiczenia logopedyczne – spędź czas na zabawie z dzieckiem
Ćwiczenia logopedyczne stanowią świetną bazę łączącą wspólny czas z dzieckiem z nauką i wsparciem jego rozwoju. Nie od dziś wiadomo, że takie połączenie jest najlepszym, jakie możemy zaoferować dziecku. Jeśli jednak w mowie Twojego dziecka coś Cię niepokoi i pomimo domowych ćwiczeń nie zauważasz poprawy, zgłoś się do nas. Być może Twoje dziecko potrzebuje dodatkowo specjalistycznej terapii logopedycznej. Zadzwoń i umów się na pierwsze spotkanie ze specjalistą. Logopeda podpowie Ci, czego potrzeba małemu pacjentowi, by wesprzeć rozwój jego mowy.