Zastanawiasz się, czy logopeda jest tym specjalistą, który pomoże Twojemu dziecku? W naszym najnowszym artykule zebraliśmy n najważniejsze informacje. Postaramy się w nim udzielić odpowiedzi na pytanie nurtujące wielu rodziców. Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy? Podpowiadamy.
Logopeda – ważna jest wczesna diagnoza
Ważne jest to, by wiedzieć, że problem sam się nie rozwiąże. Specjaliści podkreślają, że nie ma dolnej granicy, która określa wiek dziecka. Do logopedy udają się bowiem rodzice już z niemowlętami, gdy te mają trudności z jedzeniem czy ssaniem. Niezależnie od wieku dziecka specjalista oceni prawidłowość budowy aparatu mowy. Jeśli zajdzie taka potrzeba zaleci również terapię. Zatem kiedy udać się na wizytę? Najlepiej od razu, gdy coś nas zaniepokoi. Może to być niewyraźna mowa, zbyt mało słów, jak na swój wiek. Bardzo ważna jest wczesna diagnoza i rozpoczęcie ewentualnej terapii. Dzięki temu nieprawidłowy wzorzec mowy nie ulegnie utrwaleniu i efekty terapii będą widoczne szybciej.
Nie ulegajmy popularnemu stwierdzeniu, że chłopcy zaczynają mówić później niż dziewczynki. Również nieprawdą jest, że na pierwsze spotkanie z logopedą należy poczekać, aż maluch skończy trzy latka. Popularne stwierdzenia typu „dziecko ma jeszcze czas” również lepiej zbagatelizować. Rodzicu, pamiętaj! Udaj się do specjalisty, jeśli coś Cię niepokoi.
Logopeda radzi – nie bagatelizuj tych sygnałów
Każdorazowo logopeda, jako specjalista doradzi rodzicowi, wskaże czy pociecha potrzebuje specjalistycznej pomocy. Warto jednak wiedzieć, co na danym etapie rozwojowym powinno nas zaniepokoić. Przyjrzyjmy się poszczególnym etapom rozwojowym:
- niemowlę – z maluszkiem powinniśmy się udać do logopedy, jeśli zauważymy trudności z karmieniem. Dziecko może w sposób nieprawidłowy ssać, a nieco starsze nie potrafi zjeść z łyżeczki lub gryźć/żuć. Co jeszcze powinno Cię zaniepokoić? Jeśli dziecko nie chce jeść niczego innego poza gładkimi papkami. Są to sygnały świadczące o potrzebie udzielenia pomocy.
- 2-latek – dziecko w tym okresie powinno potrafić wymawiać wszystkie samogłoski oraz spółgłoski proste. Natomiast między 2 i 3 rokiem życia maluch powinien zacząć budować proste zdania. Co na tym etapie powinno zaniepokoić rodzica? Przede wszystkim brak mowy u dziecka lub wymawianie pojedynczych słów. Wówczas logopeda może okazać się bardzo pomocny.
- 3-latek – warto pamiętać, że na tym etapie dziecko powinno posługiwać się prostymi zdaniami. Niepokojące dla opiekunów powinno być to, że dziecko posługuje się pojedynczymi słowami i nie stara się budować zdań. Dodatkowo, jeśli pociecha nie wymawia prawidłowo samogłosek ustnych i nosowych („a”, „u”, „i”, „o”, „e”, „y”, „ą”, „ę”) oraz prostych spółgłosek z ich zmiękczeniami (np. „p” i „pi, „m” i „mi”, „w” i „wi”), wówczas warto zasięgnąć specjalistycznej pomocy.
- 4-latek – prawidłowo wymawia następujące po sobie głoski i spółgłoski „c”, „s”, „z”, „dz”. Jeśli któraś z nich jest nieprawidłowo artykułowana, warto udać się do logopedy.
- 5,6-latek – na tym etapie rozwojowym dzieci prawidłowo wymawiają „sz”, „cz”, „dż”, „ż”. Jeśli Twoje dziecko tego nie potrafi, skorzystaj z pomocy.
- 6,7-latek – w tym wieku pociecha prawidłowo wymawia „r”. sprawdź, czy Twoje dziecko w sposób prawidłowy artykułuje tą spółgłoskę. Jeśli nie, udaj się do logopedy.
Należy jednak pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. U niektórych dzieci prawidłowa wymowa głosek może nastąpić nieco wcześniej. Natomiast każdą wątpliwą kwestię w zakresie prawidłowości rozwoju mowy warto skonsultować ze specjalistą.
Przebieg wizyty w gabinecie logopedycznym
W celu zminimalizowania strachu przed pierwszym spotkaniem, warto dowiedzieć się, jak taka wizyta może przebiegać. Przede wszystkim logopeda rozpocznie spotkanie od pogłębionej diagnozy. Przeprowadzi z opiekunami szczegółowy wywiad. Pozwoli mu on ustalić prawidłowość dotychczasowego rozwoju. Czasie spotkanie będzie również prowadził obserwację dziecka. Sprawdzi jego umiejętności językowe oraz komunikacyjne. Ocenie poddany zostanie także aparat mowy. Rodzice zostaną poinformowani o wszystkich nieprawidłowościach. Specjalista ustali także plan spotkań terapeutycznych.
Podczas terapii kluczowa jest współpraca rodziców. To właśnie oni po każdym spotkaniu otrzymują ćwiczenia do wykonania z dzieckiem w domu. Pamiętajmy, że godzina tygodniowo w gabinecie logopedycznym to troszkę za mało. Dlatego też ważne jest, by dziecko ćwiczyło również w domu.
Umów się na konsultację
W czasie pierwszej wizyty logopeda udzieli odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Dlatego też nie zwlekaj i umów się już dziś. Wspólnie zadbajmy o prawidłową wymowę Twojego dziecka. Zadzwoń i wybierz dogodny termin spotkania. Nasi specjaliści czekają właśnie na Ciebie i Twoje dziecko.