Czym zajmuje się fizjoterapeuta dziecięcy? Jakie pytania powinieneś zadać mu w czasie pierwszej wizyty? Ciekawią Cię formy prowadzonej przez niego rehabilitacji? W jaki sposób powinna przebiegać pierwsza wizyta? Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Fizjoterapeuta dziecięcy – jak wygląda pierwsza wizyta?
Zastanawiasz się, w jaki sposób przebiega pierwsza wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego? Spieszymy z odpowiedzią! W czasie pierwszego spotkania specjalista przeprowadza różnorodne testy. Maja one na celu sprawdzenie odruchów, napięcia mięśniowego, spontaniczna aktywność pociechy, posiadane umiejętności i czy są one adekwatne do wieku dziecka. Pamiętaj o tym, że ważne jest to, w jaki sposób porusza się dziecko, a nie sam fakt, że chodzi w wieku roczku. Dodatkowo terapeuta podpowie, w jaki sposób prawidłowo pielęgnować maluszka. Zaleci także ćwiczenia, które rodzice będą wykonywali w domowym zaciszu. Zabierz ze sobą dokumentację medyczną, książeczkę zdrowia i ulubiona zabawkę dziecka.
Kiedy warto udać się do specjalisty?
Odpowiadamy: już w czasie ciąży. Tak, dobrze przeczytaliście. Jeśli jako rodzice macie wątpliwości, jak odpowiednio przygotować się na przyjście maluszka, zachęcamy do wizyty. Fizjoterapeuta dziecięcy podpowie, jak zorganizować domową przestrzeń, pielęgnować noworodka, na co zwrócić uwagę i jak wykorzystać czas z dzieckiem na budowanie relacji i stymulowanie rozwoju. Specjaliści zalecają, by udać się z dzieckiem, które nie skończyło jeszcze trzeciego miesiąca życia do tegoż specjalisty. wówczas oceni on napięcie mięśniowe, odruchy czy tez spontaniczną aktywność. Także w tym przypadku udzieli potrzebnych wskazówek. Jeśli jednak coś u starszego dziecka Cię zaniepokoi, wówczas również umów się na konsultację.
Jeżeli u Twojego dziecka zauważysz: zaburzenia napięcia mięśniowego, asymetrię ułożeniową, płacz w czasie ubierania i rozbierania, brak chęci ruchu, zabawy rączkami, trudności w uspokojeniu się w płaczu, wzmożony niepokój, nieustannie zaciśnięte pięści, nadmierny wyprost oraz prężenie, ciągłe leżenie na brzuchu oraz brak odruchu ssania – udaj się do fizjoterapeuty.
W rozwoju dziecka ważne jest podążanie za nim
Pamiętaj o tym, że rozwój dziecka przebiega dynamicznie. Może się zdarzyć, że rodzice w nieświadomy sposób utrudniają prawidłowy wzrost. Dlatego też ważne jest, aby podążać za potrzebami dziecka, a nie je blokować. Dziecko reaguje całym sobą. Stąd też wielokrotnie powtarzane czynności mają na pociechę ogromny wpływ. Ważne jednak, by były wykonywane w odpowiedni sposób. Odpowiedni, czyli dający poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Fizjoterapeuta dziecięcy i jego rola we współpracy z rodzicami
Oczywiście ważne jest, by wybrany przez rodziców fizjoterapeuta posiadał odpowiednie umiejętności. Ważna jest również empatia, kreatywność czy cierpliwość. Cechy te zdecydowanie ułatwią specjaliście prowadzenie zajęć z tak małymi dziećmi. Terapeuta powinien umieć nawiązać z dzieckiem relację – gdyż to w dużej mierze przesądzi o efektywności terapii, a w czasie pracy stworzyć odpowiednią atmosferę. Dziecko nie może czuć lęku przez terapeutą. będzie on przeszkadzał w swobodnym prowadzeniu zajęć. Musi również wzbudzać zaufanie u opiekunów. To on będzie opiekował się dzieckiem w czasie terapii, a także motywował rodziców do pracy z nim w domu. Ponadto będzie przekazywał informacje dotyczące postępów w rehabilitacji.
Fizjoterapeuta dziecięcy – umów się na spotkanie już dziś
Wiesz już w jaki sposób pracuje fizjoterapeuta dziecięcy. Zapoznałeś się również z symptomami mogącymi świadczyć o potrzebie specjalistycznej pomocy. Nie zwlekaj zatem i umów się do fizjoterapeuty wraz ze swoim dzieckiem. Nasi specjaliści dysponują fachową wiedzą. Z chęcią odpowiedzą na każde nurtujące Cię pytanie. Udzielą także wskazówek z zakresu pielęgnacji maluszka czy też ćwiczeń, jakie możesz wykonywać z nim w domu. Nie zwlekaj. Zadzwoń już dziś.