Zastanawiasz się, jak długo trwa fizjoterapia neurorozwojowa? Na co powinieneś zwrócić uwagę? Jakie pytania zadać specjaliście? Czym się kierować w jego wyborze? W najnowszym artykule zapraszamy do przeglądu metod, wykorzystywanych w czasie pracy z dziećmi.
Fizjoterapia neurorozwojowa – zacznij od postawienia diagnozy
Zanim udasz się z dzieckiem na specjalistyczne zajęcia, potrzebujesz postawienia odpowiedniej diagnozy. Dzięki niej możliwy będzie dobór odpowiedniej metody. To natomiast znajdzie przełożenie na uzyskiwane przez dziecko efekty w terapii. Na czym zatem polega wspomniana diagnoza? Specjalista analizuje ruchy dziecka. Przygląda się małemu pacjentowi w czasie leżenia na: brzuchu, a także lewym i prawy boku. Ocenie podlega również spontaniczna aktywność. Po uzyskaniu diagnozy warto rozpocząć odpowiednią terapię.
Terapia neurorozwojowa – kto może z niej skorzystać?
Do kogo skierowana jest terapia neurorozwojowa? Stosuje się ją przede wszystkim u dzieci, które są wcześniakami. Wykorzystywana jest także w rehabilitacji niemowląt, jak i starszych dzieci. Dzięki tego rodzaju oddziaływaniom możliwe stanie się wykształcenie prawidłowego odruchu postawy. Łagodzi także skutki uszkodzeń znajdujących się w obrębie mózgu.
Metody wykorzystywane w fizjoterapii neurorozwojowej
Wśród najczęściej stosowanych metod fizjoterapii neurorozwojowej można wyróżnić:
- metodę Vojty – pozwala ona na usprawnianie rozwoju ruchowego małego pacjenta. Przeznaczona jest głównie dla dzieci, które nie skończyły pierwszego roku życia. Powinny mieć one postawioną diagnozę np. niedowładu, mózgowego porażenie dziecięcego, zespołu Downa, wad postawy lub też uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Specjaliści korzystają z niej także w sytuacji, gdy dziecko przedwcześnie urodzone ma problemy neurologiczne. Rehabilitacja ma na celu stymulacje określonych miejsc. Jaki jest cel główny? Wywołanie ruchowego wzorca zewnętrznego. Dzięki temu wpływa się również na poprawność rozwoju.
- NDT-Bobath Baby – ten rodzaj metody także skierowany jest do wcześniaków, jak i niemowląt i dzieci starszych. Stosuje się ją u dzieci, u których zdiagnozowano zespoły genetyczne, niskie lub wzmożone napięcie mięśniowe, choroby układu nerwowego, urazy mózgowo – czaszkowe. Głównym celem tego rodzaju oddziaływań jest wyzwalanie prawidłowych odruchów dziecka. Jednocześnie kładąc nacisk na niwelowanie tych nieprawidłowych. W terapię włączani są rodzice, którzy rozpoczęty proces rehabilitacyjny kontynuują w domu.
- Castillo Morales – wykorzystuje się ją w rehabilitacji dzieci borykających się z trudnościami z połykaniem, nadmiernie śliniących się, mających problemy z mową, z hipotonią mięśniową. Specjaliści korzystają z niej również w przypadku dzieci z porażeniem mózgowym lub opóźnieniem rozwoju sensomotorycznego. Ten rodzaj fizjoterapii wspomaga regulację mięśni oraz rozwój kompetencji społecznych.
Odpowiedni czas na podjęcie terapii
Kiedy najlepiej wybrać się z dzieckiem do specjalisty, by rozpocząć terapię? Odpowiadamy: im szybciej, tym lepiej. Jeśli tylko zauważysz u swojego dziecka trudności z integracją sensoryczną, wadami postawy lub ma diagnozę ADHD. Terapia neurorozwojowa okaże się pomocna dla tych dzieci, które mają wady wrodzone, asymetrię ciała, opóźniony rozwój psychomotoryczny. Kto jeszcze może skorzystać? Dzieci nadmiernie rozdrażnione lub apatyczne. Pamiętaj! Im szybciej udasz się do specjalisty, tym lepiej. Wcześnie udzielone odpowiednie wsparcie pozwoli zoptymalizować funkcjonowanie dziecka. Co za tym idzie, poprawi Wasze relacje i wniesie radość w codzienność.
Fizjoterapia neurorozwojowa
Wiesz już, jakie metody wykorzystuje fizjoterapia neurorozwojowa. Pora wybrać odpowiedniego specjalistę. Zatem nie zwlekaj. Zadzwoń już dziś i wybierz dogodny dla siebie termin pierwszej wizyty. Czekamy na Twoją pociechę. Wspólnie zadbamy o poprawę jego rozwoju. Nie zwlekaj. Czas jest kluczowym czynnikiem w rehabilitacji. Zadzwoń do nas.