Leczenie dietą to coraz bardziej popularna metoda w leczeniu różnorodnych chorób. W tym miejscu warto nadmienić, iż nie zastępuje ona leczenia farmakologicznego, czy terapii. Stanowi jedynie dodatek to tradycyjnych metod. Jak zatem wygląda leczenie dietą w chorobie nowotworowej? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Leczenie dietą a powstawanie nowotworów
Nim przejdziemy do leczenia dietą, wytłumaczymy kilka podstawowych pojęć. Nowotwór to nic innego, jak nieprawidłowość tkanki. Powstaje ona poprzez uszkodzenie w pierwszej fazie jednej z komórek w organizmie człowieka. Następnie rozrasta się i niejednokrotnie tworzy przerzuty na różnorodne miejsca w ciele. Warto pamiętać, iż nowotwory mogą być dziedziczne (u ok. 5-10% osób) lub powstawać na skutek działania czynników zewnętrznych. Takimi czynnikami mogą być m.in. zanieczyszczenia chemiczne, sporadyczna aktywność fizyczna, zła dieta, nadwaga/otyłość, palenie tytoniu, wzmożone picie alkoholu, promieniowanie czy też zakażenie wirusami.
Leczenie dietą w chorobie nowotworowej
Należy pamiętać o tym, że proces leczenia nowotworu jest długi i bardzo obciążający organizm. Dlatego też niezmiernie ważne staje się odpowiednie żywienie. Ma ono za zadanie uchronić człowieka przed nadmierna utratą wagi, odciążyć narząd zaatakowany przez nowotwór, a także złagodzić skutki np. chemioterapii. Dodatkowo, odpowiednia dieta pobudza organizm do walki z nowotworem. Leczenie dietą ważne jest nie tylko w czasie trwania leczenia farmakologicznego, ale również w procesie zdrowienia. Pamiętajmy jednak, że leczenie dietą nie spowoduje, że wyleczymy nowotwór.
Choroby nowotworowe a dieta
Warto pamiętać o tym, że obecnie nie istnieje jedna, uniwersalna dieta dla osób zmagających się z nowotworem. To, jaką dietę powinna zastosować osoba jest uzależnione m.in. od tego, gdzie umiejscowiony jest nowotwór, zaawansowania choroby, metody leczenia. W czasie walki z chorobą zwiększa się zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. Dlatego też warto zadbać o to, by dieta osoby chorej wzbogacona była o produkty zbożowe. Ich nieocenionym źródłem są np. kasze, ryż, pieczywo. Leczenie dietą powinno opierać się również na wprowadzeniu do diety warzyw i owoców. Co jeszcze powinna spożywać osoba walcząca z chorobą? Przede wszystkim o dostarczenie organizmowi białka. Jego źródłem są m.in. ryby, mięso czy nabiał. W takiej diecie nie może zabraknąć również tłuszczów. Znajdziesz je np. w orzechach, awokado, oleju rzepakowym, rybach morskich.
Podstawowe zalecenia żywieniowe
Mimo złożoności i różnorodności chorób nowotworowych, istnieje kilka podstawowych zaleceń dotyczących żywienia. Przede wszystkim pacjent powinien jeść często, ale niewielkie objętościowo porcje. W diecie nie powinno zabraknąć wspominanych już wcześniej zbóż, nabiału, tłuszczy. Pacjent powinien pamiętać, by nie spożywać posiłków gorących ani zimnych. Muszą być odpowiednio wystudzone. Przygotowywanie potraw powinno odbywać się w wodzie, na parze, poprzez pieczenie i duszenie. Z diety należy wyeliminować produkty, które są wysoko przetworzone. Oczywiście niezbędnym elementem diety jest także odpowiednie nawodnienie organizmu (min. 1,5- 2 l płynów). Proces leczenia, jak i dieta powinny być pod ścisłą kontrolą lekarza. Leczenie dietą wspomaga proces zdrowienia. Nie zastąpi jednak leczenia właściwego.
Leczenie dietą pod okiem specjalistów
Dieta może odegrać znaczącą rolę w procesie zdrowienia. Ważne jest jednak, by była odpowiednio dobrana i nie zastępowała leczenia właściwego. Dlatego też warto skonsultować się ze specjalistą w zakresie odpowiedniego żywienia. Pomoże on dobrać właściwą dla nas dietę. Odpowie także na wszystkie nurtujące nas pytania. Jeśli szukasz dietetyka, trafiłeś idealnie. Nasi specjaliści z chęcią wprowadzą Cię w świat zdrowego żywienia. Podpowiedzą, jak smacznie i zdrowo jeść. Zadzwoń i umów się na pierwsze spotkanie. Jeśli zainteresował Cię temat leczenia dietą, zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami na ten temat.