Chciałbyś udać się ze swoim dzieckiem do specjalisty, jakim jest logopeda? Nie wiesz jednak w jaki sposób odnaleźć najlepszego terapeutę? Jakie ćwiczenia może on zalecić do pracy w domu? Na te i inne pytanie odpowiedź znajdziesz w naszym najnowszym artykule.
Jeden logopeda – różne specjalizacje
O czym należy pamiętać szukając odpowiedniego specjalisty? Przede wszystkim powinieneś mieć na uwadze, że logopeda musi znać się na konkretnym zaburzeniu, z jakim zmaga się Twoje dziecko. Dlatego też warto udać się do kogoś, kto specjalizuje się w danej dziedzinie. Wśród logopedów wyróżnia się:
- surdologopedę – prowadzi diagnozę, leczenie, rehabilitację dzieci z zaburzeniami słuchu,
- tyflologopedę – prowadzi terapię dola dzieci niewidzących i niedowidzących,
- balbutologopedę – diagnozuje, zajmuje się terapią osób borykających się z problemem jąkania,
- onkologopedę – zajmuje się dziećmi z zaburzeniami mowy spowodowanymi chorobą nowotworową lub konsekwencjami leczenia,
- oligofrenologopedę – pod jego opieką są dzieci z niepełnosprawnością intelektualną,
- neurologopedę – do tego specjalisty trafiają dzieci z dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego,
- wczesną interwencję logopedyczną – tu specjalista zajmuje się diagnozowaniem, a a także stymuluje rozwój dziecka do 3 r.ż. w zakres terapii wchodzi praca nad poprawnością artykulacyjną i oddechową.
Dobry specjalista, czyli…?
Odpowiedni logopeda to specjalista, który zna zarówno swoje mocne strony, jak i ograniczenia. Nie obawia się współpracować z innymi, celem wsparcia swojego podopiecznego. Nie podważa również ich zdania. W prowadzoną przez siebie terapię wkłada nie tylko swoją wiedzę, ale również zaangażowanie. Stara się być kreatywny w proponowanych dziecku ćwiczeniach. Co ważne, potrafi nawiązać pozytywną relacje z małym pacjentem. Odpowiednio motywując go do pracy.
Przed udaniem się na wizytę, sprawdź opinie
Zanim udasz się na wizytę do konkretnego logopedy, warto poszukać o nim opinii. Pozwoli to na dokonanie najbardziej odpowiedniego wyboru. W jaki sposób szukać wspomnianych opinii? Najprościej zapytać rodziców dzieci, o których wiemy, że uczęszczają na terapię logopedyczną. Dzięki temu dowiesz się, jak rodzice oceniają pracę konkretnego specjalisty, sposób prowadzenia terapii i podejście do dziecka. Czasem warto zapytać również wychowawcy w przedszkolu lub szkole. Może bowiem okazać się, że znają logopedę godnego polecenia. Oczywiście istnieją różnorodne fora internetowe, na których rodzice dzielą się chętnie swoimi opiniami.
W jaki sposób dokonać odpowiedniego wyboru?
Na to pytanie, niestety, nie ma jednej odpowiedzi. Przede wszystkim wszystko uzależnione jest czego Ty, jako rodzic, oczekujesz od specjalisty. oczywiście ważne jest również to, z jakim problemem zmaga się Twoje dziecko. Istnieje jednak kilka elementów, które mogą jednoznacznie wskazywać, że ten oto konkretny specjalista jest tym odpowiednim dla Twojej pociechy. Jednym z tych wskaźników są postępy czynione przez małego pacjenta. Jeśli się one nie pojawiają, warto przemyśleć zmianę logopedy.
Kolejną ważną kwestią jest fakt szkoleń. Niezmiernie ważne jest, by terapeuta podnosił swoje kompetencje, aktualizował posiadaną wiedzę, zdobywał nowe umiejętności. Nowo poznane metody pracy nie tylko wzbogacą jego warsztat, ale również wpłyną na efektywność prowadzonych zajęć. Ponadto zapewnią szeroki wachlarz metod pracy. Dzięki czemu jeszcze skuteczniej będzie mógł dostosowywać metodę do danego zaburzenia.
Pamiętaj o tym, że ważne jest, by wybrany logopeda współpracował z rodzicami. Powinien on udzielać niezbędnych wskazówek do pracy w domu, odpowiadać na zadawane pytania, wskazywać na pojawienie się postępów. Umiejętnie winien on dostosowywać język przekazu do danego odbiorcy. Jest to niezmiernie ważne.
Logopeda – umów się na pierwsze spotkanie już dziś!
Wiesz już, jakimi cechami powinien wyróżniać się odpowiedni logopeda. Pora teraz na Twój ruch. Umów swoje dziecko na pierwszą konsultację. Zadzwoń już dziś!