Psycholog dziecięcy jest coraz częściej poszukiwanym specjalistą. Oczywiście, nie każde dziecko z optymizmem reaguje na wiadomość udania się do psychologa. O tym, w jaki sposób przekonać dziecko do spotkania, pisaliśmy w naszym innym artykule. Dziś zajmiemy się zagadnieniem dotyczącym tego, kiedy udać się na pierwszą wizytę. Zachęcamy do lektury.
Psycholog dziecięcy– pierwsze spotkanie ze specjalistą
Każdy psycholog pracuje z nieco inną grupą. Są tacy, którzy specjalizują się w pracy tylko z dorosłymi, lub wyłącznie z młodzieżą. Jednak można znaleźć również psycholog, który pracuje z maluszkami. Udają się do niego rodzice zazwyczaj np. niemowlaków. Wówczas specjalista sprawdzi, czy rozwój dziecka przebiega w prawidłowy sposób. Dlatego też ważne jest umówienie się na wizytę w momencie, gdy mamy obawy, czy wszystko przebiega prawidłowo.
Psycholog wspomaga rozwój przedszkolaka
Nie tylko niemowlaki mogą skorzystać z fachowej pomocy. Do psychologa możesz udać się również z przedszkolakiem. Co w jego zachowaniu powinno Cię zaniepokoić? Jeśli dziecko:
- moczy się w nocy,
- ma trudności ze snem,
- nie chce jeść,
- sprawia trudności wychowawcze,
- ma napady agresji,
- jest nadmiernie płaczliwe,
- jest rozdrażnione
zgłoś się do specjalisty. Psycholog dziecięcy wesprze zarówno dziecko, jak i rodzica.
Starszaki u psychologa
Do psychologa coraz częściej zgłaszają się również nastolatki. W ostatnim czasie korzystanie z pomocy psychologicznej w tej grupie zyskuje coraz większa popularność. Młodzież czuje, że potrzebuje pomocy, o którą często nie chcą poprosić rodziców. Łatwiej im rozmawiać o swoich trudnościach z kimś zupełnie obcym, kto ich nie ocenia. Jest też sporo grupa, która sama nie zgłosi się do specjalisty. wówczas to my, rodzice musimy być czujni i wyłapać sygnały świadczące o tym, że dziecko potrzebuje wsparcia. Wśród nich są przede wszystkim problemy ze snem, bóle głowy, nagła zmiana nastroju, izolowanie się, rozdrażnienie, odmowa jedzenia. To także trudne dla dziecka sytuacje, jak np. śmierć bliskiej osoby, wypadek, choroba, rozwód rodziców, zmiana miejsca zamieszkania, doświadczenie traumy.
Pierwsze spotkanie z psychologiem
Psycholog dziecięcy zawsze rozpoczyna swoją pracę od spotkania się z rodzicem iż zebrania szczegółowego wywiadu. Dzięki dogłębnemu poznaniu problemu będzie wiedział jakiego rodzaju pomocy potrzebuje dziecko. Następnie, w zależności ile lat ma pacjent, przeprowadza podobną rozmowę z nim samym. Pomoże mu to zorientować się na ile zgłaszana przez rodzica trudność jest tak samo postrzegana przez samego zainteresowanego. Pierwsze spotkanie z dzieckiem służy także do rozpoczęcia procesu budowania relacji oraz zaufania. Stawiane są pierwsze granice, następuje poznanie się obu stron. Będzie to stanowiło ułatwienie w momencie rozpoczęcia procesu terapeutycznego.
Po zebraniu szczegółowego wywiadu od wszystkich zainteresowanych, psycholog dziecięcy podsumuje spotkanie. W czasie owego podsumowania powie, czy potrzebne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnozy, inna specjalistyczna konsultacja, czy podjęcie terapii. Jeśli mowa będzie wyłącznie o terapii, zostanie ustalona jej forma, ilość spotkań i czas trwania. Psycholog udzieli także wskazówek do pracy z dzieckiem w domu. Dzięki temu efekty terapii będą szybciej zauważalne.
Psycholog dziecięcy nie zwlekaj z pierwszą wizytą!
Dowiedziałeś się już z kim pracuje psycholog dziecięcy. Poznałeś także sygnały, które powinny Cię zaniepokoić. Tym samym skłaniając Cię do umówienia się na pierwsze spotkanie z psychologiem. Pamiętaj, że dziecko może nie chcieć powiedzieć Ci o wszystkich swoich trudnościach. Wówczas zaproponuj mu spotkanie z fachowcem. Pokażesz w ten sposób, że pociecha jest dla Ciebie ważna i szanujesz jej wybory. Będzie to niezwykle ważne zwłaszcza wśród młodzieży. Dlatego też nie zwlekaj i umów się z dzieckiem na wizytę już dziś. Wspólnymi siłami wesprzemy Twoje dziecko, pomożemy mu przezwyciężyć trudności, z jakimi się zmaga.