Czym jest terapia neurorozwojowa? Co powinieneś o niej wiedzieć, zanim udasz się do specjalisty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym wpisie. Zachęcamy do zapoznania się z nim. Chcąc dowiedzieć się, jak długo trwa taka terapia, odsyłamy do naszego artykułu.
Terapia neurorozwojowa – najpierw diagnoza
Zanim rozpocznie się terapia neurorozwojowa, Twoje dziecko powinno posiadać rzetelną diagnozę. Na czym ona polega? Przede wszystkim na analizie ruchów (w pozycji na lewym i prawy boku, plecach i brzuchu). Ponadto oceniana jest spontaniczna aktywność dziecka. Następnie specjalista ocenia, czy któreś z prezentowanych wzorców są nieprawidłowe. Jeśli tak, zaleca małemu pacjentowi podjęcie terapii. Wspomniana terapia jest jedną z wielu form rehabilitacji.
Dla kogo przeznaczona jest terapia neurorozwojowa
Terapia neurorozwojowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji wcześniaków i niemowląt. Oczywiście, korzystają z niej także starsze dzieci. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju formy rehabilitacji możliwe staje się wykształcenie prawidłowego odruchu postawy i doświadczeń sensorycznych. Wspomaga również proces łagodzenia skutków uszkodzenia mózgu.
Metody, które stosuje się w terapii neurorozwojowej
Zastanawiasz się, jakie metody stosuje się w terapii neurorozwjowej? Podpowiadamy! Wśród najczęściej stosowanych można wyróżnić:
- Metoda Vojty – z jej wykorzystaniem usprawnia się rozwój ruchowy. Znajduje zastosowanie wśród młodszych dzieci (które nie ukończyły 1r.ż), które borykają się z niedowładem, zespołem Downa, uszkodzeniem CUN, mózgowym porażeniem dziecięcym czy wadami postawy. Specjalista wykorzystuje tą metodę u wcześniaków z problemami neurologicznymi. Dzięki niej stymulowane są konkretne miejsca, a terapeuta obserwuje odruchy. W ten sposób wywołuje się wzorzec ruchowy zewnętrzny. Takie oddziaływanie wpływa również na poprawę w zakresie rozwoju.
- NDT-Bobath Baby – przeznaczona jest dla najmłodszych pacjentów. Stosuje się ją przede wszystkim w sytuacjach, gdy u dziecka występuje uraz mózgowo – czaszkowy, choroba układu nerwowego, zespół genetyczny, wzmożone/słabe napięcie mięśniowe, czy też asymetria ciała. Polega ona na tym, że specjalista wyzwala prawidłowe odruchy, hamując jednocześnie te nieprawidłowe. W czasie terapii wykorzystuje się napięcie mięśniowe – obniża te podwyższone i podnosi te obniżone. W proces terapeutyczny są włączeniu także rodzice dziecka. Pozwala to na kontynuację terapii w domu.
- Castillo Morales – skierowana głównie do pacjentów ze zdiagnozowaną hipotonią mięśniową, trudnościami w połykaniu, w rozwoju mowy, czy nadmiernie śliniących się. Jest to forma rehabilitacji, którą stosuje się u dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym, opóźnionym rozwojem sensomotorycznym czy też z urazami mózgowo – czaszkowymi. Ponadto ta forma terapii wpływa na napięcie mięśniowe, a także rozwój kompetencji społecznych małego pacjenta.
Dlatego też warto obserwować swoje dziecko, a w razie pojawienia się trudności – udać się do specjalisty. Ważne jest bowiem, by to terapeuta dobrał odpowiednią formę rehabilitacji. Dzięki temu przyniesie ona oczekiwane skutki.
Zgłoś swoje dziecko na terapię
Zatem dla kogo skierowana jest terapia neurorozwojowa? Przede wszystkim dla dzieci, które mają zdiagnozowane zaburzenia integracji sensorycznej, ADHD, czy wadę postawy. To dobre rozwiązanie dla małych pacjentów, u których występują również wady wrodzone. Ponadto dzieci, u których pojawiła się asymetria w ułożeniu ciała, czy opóźniony rozwój psychomotoryczny, problemy w obrębie układu nerwowego lub mięśniowego – powinny skorzystać tej formy wsparcia. Także pociechy, które są apatyczne czy też nadmiernie rozdrażnione znajdą wsparcie w tego typu oddziaływaniach.
Terapia neurorozwojowa – umów się na pierwsze spotkanie już dziś
Wiesz już na czym polega terapia neurorozwojowa. Pora zatem na kolejny krok. Zadzwoń do nas i umów swoje dziecko na diagnozę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zostanie ono skierowane również na terapię. Nie zwlekaj, zadzwoń i umów się na pierwsze spotkanie już dziś.