Obecny świat dostarcza nam olbrzymią ilość bodźców. Odczuwamy je za pomocą wszystkich naszych zmysłów. Jednak co w sytuacji, gdy których z nich nie przetwarza tych informacji w prawidłowy sposób? Kiedy terapia SI może okazać się niezbędnym wsparciem dla dziecka? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Terapia SI a zmysły człowieka
O zmysłach takich jak wzrok, węch, dotyk, słuch i smak słyszał każdy. Natomiast bardzo często zapominamy, że mamy jeszcze dwa – przedsionkowy i proprioceptywny. Zmysł przedsionkowy (równowagi) skupia się na odnajdywaniu ciała w przestrzeni. To dzięki niemu człowiek radzi sobie z grawitacją. Ponadto odpowiada także za prawidłową koordynację, napięcie mięśniowe, planowanie ruchu, czy postawę ciała. Natomiast zmysł proprioceptywny (czucie głębokie) odpowiada za możliwość np. trafienia łyżką do buzi. Oba te zmysły są ze sobą powiązane. Wraz ze zmysłem dotyku tworzą podstawy do rozwoju pozostałych zmysłów.
Czym jest integracja sensoryczna?
Odpowiedzialnym za przetwarzanie napływających ze świata zewnętrznego bodźców jest nasz mózg. W sytuacji, gdy przetwarza on dane bodźce bez zakłóceń, mówimy o integracji sensorycznej. Wówczas dziecko postrzega otoczenie jako przyjazne, chętnie je eksploruje. W sposób adekwatny potrafi reagować na napotkane sytuacje. Co w sytuacji, gdy proces ten zostanie zaburzony? Niektóre bodźce będą docierały z większą, a niektóre z mniejszą intensywnością. Powodując tym samym dyskomfort. Dziecko z zaburzonym procesem integracji sensorycznej będzie postrzegało świat jako zagrażający, a jego reakcje będą często nieadekwatne.
Jakie zachowania mogą świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej?
Zastanawiasz się, jakie zachowania dziecka powinny wzbudzić Twój niepokój? Kiedy terapia SI może okazać się potrzebna? Przede wszystkim zwróć uwagę na odmienne zachowania pociechy od jej rówieśników. Twoją uwagę powinny przykuć te zachowania, które są nietypowe. Wśród takich zachowań możemy wyróżnić np. nadmierną bądź brak reakcji na ból, potykanie się o własne nogi, wspinanie się na meble i inne przedmioty, szukanie docisku, rozdrażnienie spowodowane ubieraniem niektórych faktur. To tylko niektóre przykłady. Pamiętaj, jeśli coś w zachowaniu dziecka budzi niepokój, skonsultuj się ze specjalistą.
Terapia SI a czucie głębokie
Nasz organizm odbiera bodźce dotykowe nie tylko przez skórę. Uczestniczą w nim również organy położone głębiej. Narządy czucia głębokiego, bo o nich mowa, zlokalizowane są w mięśniach, stawach i więzadłach. Jeśli czucie głębokie u dziecka pozostaje sprawne, wówczas pozwala mu ono np. na ocenienie elastyczności, ciężaru czy twardości danego przedmiotu. Ponadto umożliwia zaplanowanie ruchu. Prawidłowo współdziałając z innymi zmysłami, mówimy o takich umiejętnościach dziecka jak sprawność motoryki (dużej i małej) ora koordynacji wzrokowo – ruchowej.
Terapia SI – w jaki sposób stymulować czucie głębokie?
W pracy terapeutycznej z dzieckiem ważne jest by terapia SI opierała się na zabawie. Wówczas mały pacjent chętniej uczestniczy w całym procesie. Każdorazowo należy pamiętać, by ćwiczenia były dostosowane zarówno do wieku, jak i możliwości dziecka. Pamiętajmy o tym, że zmysł dotyku (prawidłowo działający) stymuluje prawidłowy rozwój dziecka. Bardzo często zdarza się, że zabawy usprawniające dotyk są inicjowane przez samych zainteresowanych. Co ważne, mogą być one realizowane zarówno w gabinecie terapeutycznym, jak i w domowym zaciszu.
Czucie głębokie można stymulować poprzez:
- mocne przytulanie dziecka,
- zabawy typu rolowanie w np. koc,
- różnego rodzaju masaże,
- chodzenie po przedmiotach mających różne faktury,
- zabawy z piłką,
- zeskoki np. z ławki,
- przeskakiwanie obunóż np. przez skakankę,
- przeciąganie liny,
- sporty kontaktowe,
- praca z plasteliną, masą solną, gliną,
- naśladowanie kroków np. zwierząt,
- przesuwanie przedmiotów przy pomocy nóg,
- wspinanie się na drabinki, przechodzenie toru przeszkód,
- turlanie się,
- porównywanie ciężarów w obu rękach w tym samym czasie.
Oczywiście to tylko niektóre z zabaw stymulujących czucie głębokie. Pamiętaj, by w czasie ich wykonywania zwracać uwagę na samopoczucie dziecka.
Terapia SI – umów się na wizytę już dziś
Wiesz już, w jakich sytuacjach terapia SI może okazać się pomocna. Poznałeś także propozycje zabaw dla dzieci, które stymulują czucie głębokie. Pora na kolejny krok. Umów się z dzieckiem na wizytę do specjalisty. Czekamy właśnie na Was.